Оказва се, че традицията Свети Валентин или Денят на влюбените има начало някъде далеч в древността.
Денят на влюбените, или както казваме Денят на Свети Валентин, като всяка традиция или култ, свързани с любовта, води началото си от древни езически обичаи. Вярва се, че те датират от 3-4 век пр.н.е, хилядолетия назад.
В основата му са два празника в древния Рим, наречени Фестивалите Пералия (Паренталия) и Фералия. Двата фестивала се провеждали всяка година, около месец преди настъпването на астрономическата пролет: 13-18 февруари.
Времето е избрано съвсем не случайно. В своята същност двата празника били посветени на Тайнството на Плодородието, каквото и да значи това. Бежело се преминаването на юношата от детството към зрелостта. В много източници двата празника се свързват с Пречистването.
Всеки ден от тези празници имал своя смисъл.
Първият ден, 13 февруари бил посветен на мирния живот, на обичта и на покъщнината.
14 февруари, вторият ден на Пералия, е и първият на Луперкалия. Стана много сложно, но има ли просто неща, свързани с любовта, брака и семейството. Този втори ден бил посветен на Вълчицата. Спомнете си за пещерата, за Ром и Рем, и за вълчицата, която ги е отгледала.
Ще спестим описанието на ритуалите и жертвоприношенията, на действията на весталките, но само ще споменем, че младежи с благороден произход вземали участие в ритуалите, облечени само в леки кожени препаски, наричано тонг - известните днес
мъжки прашки. Прилича ли това на
бандаж, и дали бандажите са подходящ подарък за Свети Валенти, решете сам.
Самото име на месеца - Февруари произхожда от Februato и Februa, и двете значещи пречистване. Или както се казва: кой оцелял – оцелял.
15 февруари е ден, посветен на римска богиня, покровителка на жените и семейството. Какво е характерно за този ден: девойки, които се стремят към брак слагат имената си на лисче и го пускат в затворен съд. Младежи бъркат и теглят „късметче“. Така формираните двойки живеели заедно в следващата година, и независимо, че събирането било изключително заради секса, то това съжителство често преминавало в брак.
Изключително прагматично решение и за днес. Спомнете си колко филми сте гледали в подобен сценарий.
И така – явно още в древността бележки, валентинки, картички са били в основата на този празник.
Кога е възникнал обичаят да се дават
подаръци за Свети Валентин - някой следващ път.
А сега, вижте модерния вариант на кожените препаски: