Продукти
Въпроси и консултации - във viber на 0882 281 997 чрез съобщение. Поръчки само през сайта. 

Какво е Врачешки дъб?

Врачешки дъб. Село Врачеш е в югозападната част на Ботевградската котловина, в полите на Стара планина под връх Мургаш.

Според Врачежани, както се наричат жителите на с. Врачеш, Ботевградско, това е най-хубавото и голямо село в Софийска област. И известно със своите майстори бъчвари. Продукцията на тези майстори се търси в много страни от Европа.

Из тези места до средата на 20-ти век е имало прекрасни дъбови гори, които са предпоставка тук да се развият много занаяти - строителство, коларо-железари, кацари, шивачи, шиндари. Шинда е дъска, която под специален ъгъл се снажда с друга дъска и така се правят покриви.

В края на ХIХ век в селото се появяват първите дъскорезници. Днес много жители на селото упражняват бъчварски занаят. Говори се, че преди много години французин от Бордо, дошъл да се запознае с българските винарски изби и като научил за врачешките майстори, поискал да се запознае с работата им. Трудно му било да разбере, как в едно село, в което няма лозя, може да се произвеждат такива хубави бурета, бъчви и каци. Оказало се, че тукашният дъб е много пригоден за направата им. Не случайна е поговорката, че "бъчвата прави виното".

И, както се оказва, този занаят съвсем не е лесен. Изискват се много труд, познания и усилия. За направата на едно буре са необходими около 40 операции, които се извършват последователно една след друга. Материалът задължително е от бял дъб (фурнир). Взема се на трупи, разбичва се и се реди на скари за съхнене. Това е т.нар. естествено сушене - грее го слънце, вали го дъжд. По този начин се унищожават някои вредни вещества, съдържащи се в дървото. След това следват редица операции до изработването на едно буре. Всяка дъга се застъргва поотделно, за всяко различно по обем буре се "вади" различен чап (замерване на дъгата по време на обработката). Майсторлъкът е да дадеш "корем" на бурето. Работи се последователно с различни машини - банциг, абрихт, щрайх и т.н. Следват редене на калъп, обгаряне, препичане, което е според заявката на клиента, направа на дъната, поставяне на обръчи и т.н.

Едно висококачествено буре може да се използва 60-80 години.

Ето едно дъбово буре от Врачешки дъб, подходящо за подарък :)